Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie walizki?
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie walizki?

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie walizki?

Bez względu na to, czy wybieramy się na dwutygodniowy urlop, czy na krótką, weekendową wycieczkę, będziemy musieli zabrać ze sobą bagaż podróżny. Najwygodniej jest spakować się w walizkę, tym bardziej że dziś można liczyć na naprawdę duży ich wybór. W sklepach z walizkami znajdziemy walizki duże i małe, twarde i miękkie, w różnych wzorach i kolorach. Na co jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kupując dla siebie nową walizkę podróżną?

Rozmiar walizki i materiał, z którego została wykonana

Pierwszą kwestią, nad jaką musimy się zastanowić przed zakupem walizki, to ustalenie, jaka właściwie wielkość będzie nam potrzebna. Rozmiar walizki należy dostosować do długości wyjazdu oraz do regulaminów poszczególnych linii lotniczych dotyczących bagażu. Każda linia ma swoje własne wytyczne, zarówno dotyczące bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Jeżeli planujemy jedynie krótki weekendowy wypad, nie musimy brać wiele bagażu. Idealnym wyborem będzie wówczas niewielka walizka kabinowa. Natomiast jeśli planujemy 1- lub 2-tygodniowy urlop, warto wybrać dużą walizkę, w którą pomieścimy wszystkie niezbędne rzeczy.

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonano walizkę. Podstawowe kryterium to podział na walizkę miękką oraz twardą. Materiał wykonania ma wpływ na to, jak dobrze zostanie ochroniona zawartość, którą przewozimy oraz na ile elastyczna będzie dana walizka. Z tym zaś wiąże się między innymi łatwość umieszczenia jej w schowku na pokładzie samolotu. Niektóre materiały również łatwiej się brudzą lub trudniej czyszczą. Należy zawsze przeanalizować plusy i minusy każdego z dostępnych tworzyw.

Łatwość przemieszczania się z walizką

Pod tym punktem kryje się waga walizki, a także elementy takie jak: ilość kółek oraz dostępne w walizce uchwyty. Lżejsza walizka ułatwia przenoszenie, a poza tym waga ma znaczenie przy wymogach linii lotniczych dotyczących bagażu. Warto również przyjrzeć się kółkom, przemyśleć czy lepsza będzie walizka z dwoma czy czterema kółeczkami, sprawdzić, czy są wykonane z kauczuku, czy z plastiku oraz czy obracają się o 360 stopni. Walizka musi dawać się dobrze manewrować i płynnie prowadzić.

Ważne są też wszystkie uchwyty, jakie posiada walizka. Rączka, która będzie nam służyć do prowadzenia bagażu na kółkach, musi się płynnie wysuwać oraz mieć dostosowaną do naszego wzrostu długość. Oprócz tego walizka powinna posiadać uchwyt, który ułatwi nam przenoszenie jej na przykład po schodach. Musi on być odpowiednio zamocowany i wykonany z dobrego materiału, aby nam się nagle nie urwał.

Zamek oraz organizacja wnętrza

Tak, jak nie chcemy, aby odpadła nam rączka, tak i lepiej, żeby nagle nie zepsuł się zamek, odsłaniając całą zawartość walizki. Dlatego dobrze, kiedy jest on wykonany z metalu oraz płynnie się otwiera i zamyka. Na wszelki wypadek przyda się również pas zabezpieczający bagaż, a także zamek szyfrowy, dzięki któremu trudniej będzie dostać się do środka naszej walizki.

Nie bez znaczenia jest również wnętrze. Nie jest to wprawdzie sprawa priorytetowa, ale znacznie ułatwia pakowanie. Dobrze jest, kiedy wnętrze nie stanowi jednej wielkiej komory, ale posiada kilka przegródek i kieszonek. Również w środku powinny znaleźć się zabezpieczenia, na przykład w postaci zamykanych szelek, które zapobiegają nadmiernemu przemieszczaniu się zawartości.

Na koniec – wygląd

Chociaż nie jest to sprawa najważniejsza, kupując walizkę, nie sposób nie zwrócić uwagi na jej design. Dzisiejsze czasy obfitują w taką mnogość wzorów i kolorów walizek, że nie ma przeszkód, byśmy wybrali taką, która według nas jest najładniejsza i najbardziej estetyczna. Co więcej, ciekawy wygląd naszego bagażu może mieć zastosowanie również praktyczne. Kiedy zdecydujemy się na naprawdę nietypowy i żywy kolor, będzie nam o wiele łatwiej odnaleźć naszą walizkę wśród wielu innych znajdujących się na lotnisku. Poza tym, jeśli podróżują z nami lub odbierają nas z lotniska przyjaciele, z pewnością dzięki charakterystycznemu elementowi szybciej wypatrzą nas w tłumie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium