Jaką walizkę wybrać do tanich linii lotniczych?
Jaką walizkę wybrać do tanich linii lotniczych??

Walizka kabinowa w tanich liniach lotniczych

Jeśli kupiliśmy już bilet na samolot i chcemy ochoczo zabrać się do pakowania walizki, musimy na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jaki bagaż właściwie chcemy i możemy ze sobą zabrać. Każda z linii lotniczych ustala swoje zasady dotyczące maksymalnej ilości, wagi oraz wymiarów bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Warto zapoznać się z przepisami wcześniej, zwłaszcza tymi, które dotyczą walizek kabinowych, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji na lotnisku.

Bagaż podręczny a rejestrowany

Zanim pochylimy się nad wymiarami bagażu podręcznego obowiązującymi w poszczególnych liniach lotniczych, skupimy się na krótkim omówieniu dwóch rodzajów bagażu, jaki możemy ze sobą zabrać w podróż. Podstawa to bagaż podręczny, który musi mieścić się pod siedzeniem lub na półce bagażowej, nad głowami pasażerów. Jest to bagaż nierejestrowany. W przypadku tego rodzaju bagażu warto zwracać uwagę na różnice pomiędzy poszczególnymi liniami lotniczymi, gdyż mogą one wynosić zaledwie kilka centymetrów. Może się to okazać bardzo istotne przy wyborze właściwej walizki kabinowej. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, prawdopodobnie będziemy musieli zabrać ze sobą więcej rzeczy, a więc także większą walizkę, a być może nawet kilka. Taki dodatkowy bagaż trzeba nadać do luku bagażowego i musi on spełniać wymogi wagowe, określone przez daną linię.

Bagaż podręczny w liniach Ryanair

Zgodnie z obowiązującą od 1 listopada 2018 roku polityką bagażową w Ryanair istnieją dwa typy bagażu podręcznego. Przede wszystkim bezpłatny, czyli taki, który mamy w cenie zakupionego biletu. Jest to jedna mała torba, którą możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu.  Powinna ona zmieścić się pod fotelem oraz mieć wymiary nie większe niż 40 x 20 x 25 cm. Nie ma tu ograniczenia wagowego.

Natomiast właściwy bagaż podręczny, o wymiarach 55 x 40 x 20 i maksymalnej wadze 10 kg wymaga zakupu biletu z tzw. pierwszeństwem wejścia na pokład. Po wykupieniu tej usługi możemy zabrać ze sobą dwa bagaże podręczne – małą torbę oraz walizkę kabinową

Bagaż podręczny w liniach Wizzair

Mamy tu do czynienia z podobną sytuacją jak w Ryanairze. W tej linii wymiary bezpłatnego małego bagażu podręcznego, który musi mieścić się pod fotelem to 40 x 30 x 20 cm. Tu jednak mamy ograniczenie wagowe do 10 kg.

Dodatkowo, jeśli zapłacimy za usługę Wizz Priority, możemy zabrać ze sobą jeszcze jedną, dodatkową walizkę na kółkach, również ważącą maksymalnie 10 kg i mierzącą 55 x 40 x 23 cm.

Bagaż podręczny w liniach EasyJet 

EasyJet zezwala na zabranie bezpłatnie walizki kabinowej, a więc jednego bagażu podręcznego o wymiarach 56 x 45 x 25 cm, co ważne, wliczając w to rączki i kółka. Nie ma tu określonego limitu wagi, jednak pasażer musi sam być w stanie włożyć go na półkę.

Dodatkowo pasażerowie, którzy wykupili jedną ze specjalnych taryf, mogą zabrać na pokład również małą torbę o wymiarach 45 x 36 x 20. Wymogi co do wagi są podobne jak w przypadku walizek kabinowych.

Bagaż podręczny w liniach AirAsia

Te azjatyckie tanie linie lotnicze zezwalają pasażerom na zabranie aż dwóch sztuk bagażu podręcznego, z tym że muszą one spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim walizka kabinowa nie może przekroczyć wymiarów 56 x 36 x 23 cm. Dodatkowo można wziąć ze sobą jedną, małą torbę lub torbę z laptopem o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 10 cm. Co bardzo ważne, suma wagi obu sztuk bagażu nie może przekroczyć 7 kg.

Wszystkie te linie zezwalają również oczywiście na nadanie bagażu do luku bagażowego, jednak wiąże się to z rejestracją oraz dodatkowymi opłatami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium