Jak przygotować bagaż do bezpiecznej podróży?
Jak przygotować bagaż do bezpiecznej podróży?

Jak przygotować bagaż do bezpiecznej podróży?

Kradzież, zgubienie, uszkodzenia mechaniczne... Na nasz bagaż na lotnisku czyha wiele zagrożeń. Niepokoić się możemy zwłaszcza o bagaż rejestrowany, który na jakiś czas zupełnie tracimy z oczu. Na szczęście wystarczy odpowiednio przygotować bagaż do podróży, aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń.

Wybór odpowiedniej walizki

Przygotowania do bezpiecznej i spokojnej podróży można zacząć już na etapie zakupu walizki. Duże znaczenie ma materiał, z którego została wykonana, jej budowa, a nawet kolor. Walizki podróżne dzielą się zwykle na twarde i miękkie. Twarde modele są nieco mniej elastyczne niż te miękkie, ale to właśnie one najlepiej chronią bagaż przed uszkodzeniami mechanicznymi. Trudniej też je rozciąć, co zapobiega kradzieży lub włożeniu czegoś niepożądanego do środka. Zwróćmy uwagę również na kolor walizki, ponieważ im bardziej intensywna, nietypowa barwa, tym łatwiej będzie później wypatrzeć bagaż wśród wielu innych. Lepiej więc postawić na mocny róż lub błękit niż czerń i granat. Jeszcze jedna rzecz, którą trzeba sprawdzić, dokonując zakupu walizki, to obecność zabezpieczeń, takich jak zamki, kłódki lub specjalne zapinane wokół bagażu pasy, które zabezpieczają walizkę przed przypadkowym otwarciem.

Znakowanie bagażu

Wspomnieliśmy już o zakupie walizki w kontrastowej barwie. Jest to jedna z metod, które ułatwiają identyfikację bagażu, ale warto oznakować walizkę także na inne sposoby. W sklepach dostępne są specjalne kolorowe przywieszki, które nie tylko pomagają oznakować walizkę, ale także stanowią jej ozdobę. Niektóre z nich mają ciekawe wzory lub zabawne napisy. Kolejnym, absolutnie niezbędnym krokiem jest przyłączenie do walizki specjalnej zawieszki zawierającej dane teleadresowe właściciela bagażu. Dzięki temu, jeśli nasz bagaż się zgubi, umożliwimy znalazcy łatwy kontakt z nami. Dane, jakie powinniśmy umieścić, to imię i nazwisko, adres do korespondencji, e-mail i numer telefonu. W celu jeszcze łatwiejszej identyfikacji naszej własności warto dodać też numer lotu.

Zabezpieczenia walizki (szyfrowany zamek, kłódka)

Podstawą zabezpieczenia walizki przed przypadkowym otwarciem, kradzieżą zawartości lub podrzuceniem czegoś niepożądanego do środka jest odpowiednie zamknięcie. W wersji minimum przed nagłym otwarciem i wysypaniem się zawartości chroni specjalny pas, ale nie ustrzeże on nas przed celowym działaniem dostania się do zawartości. Tutaj liczy się przede wszystkim rodzaj zamka, a najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w walizkę posiadającą zamek szyfrowy. Prawidłowe zaszyfrowanie takiego zamka, wykonane tak jak pokazuje filmik poniżej sprawi, że walizkę będzie mogła otworzyć jedynie osoba do tego powołana. Jeśli natomiast walizka nie ma wbudowanego zaszyfrowanego zamka, dobrym pomysłem na zabezpieczenie zawartości jest dokupienie do niej specjalnej kłódki. Zawieszane przy bagażu kłódki występują zarówno w wersji na kluczyk, jak i szyfrowanej.

Tutaj filmik https://www.youtube.com/watch?v=EYD_mgMiQbQ&feature=youtu.be&ab_channel=WingsPoland

Streczowanie bagażu – czy warto?

Ostatnio na lotniskach coraz częściej widuje się walizki oklejone folią. Choć może to wyglądać niecodziennie, jest to po prostu praktyka zabezpieczająca bagaż przed uszkodzeniami lub przypadkowym otwarciem. Walizkę okleja się folia typu stretch i można to zrobić w domu lub na lotnisku przed odprawą. Coraz więcej lotnisk posiada specjalne punkty foliowania bagażu. Czy warto wdrożyć taką praktykę? Wśród zalet streczowania można na pewno wymienić zabezpieczenie przed zagnieceniem, zadrapaniem, zabrudzeniem czy zamoknięciem bagażu. Folia zabezpiecza też identyfikatory i zawieszki oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zaklinowania się walizki na taśmie bagażowej. Niestety streczowanie może być kosztowne, wydaje się też mało ekologiczne, a także pochłania odrobinę czasu potrzebnego do zafoliowania walizki, a później do likwidacji folii. Można jednak zafoliować bagaż samemu w domu, korzystając z folii biodegradowalnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium