Co można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym?
Co można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym?

Co można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym?

Nieodłącznym elementem podróżowania są bagaże. Także lecąc samolotem, zabieramy ze sobą walizki i plecaki, tu jednak musimy dostosować się do obowiązujących regulacji oraz limitów. Dotyczy to przede wszystkim bagażu podręcznego, który możemy wnieść ze sobą na pokład samolotu i trzymać nad swoim siedzeniem. Jak spakować się do walizki kabinowej, aby uniknąć problemów na lotnisku?

Dozwolona wielkość bagażu podręcznego

W sklepach możemy znaleźć różne modele walizek, które producenci oznaczają jako “kabinowe”. Tak naprawdę jednak u każdego przewoźnika wymiary i ilość dozwolonego bagażu podręcznego może się różnić i dana walizka w jednym miejscu będzie spełniała standardy, w innym już nie. Takich informacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych. Powinny tam być podane zarówno maksymalne wymiary w centymetrach (co ważne, uwzględniają one wystające elementy walizki, takie jak kółka czy uchwyty), jak i maksymalną wagę, jaką może mieć bagaż podręczny. Niektóre linie rozróżniają też typy takiego bagażu, dzieląc go na płatny i bezpłatny. Czasem także oprócz walizki można wnieść ze sobą dodatkową niewielką torbę, na przykład małą torebkę damską albo torbę z laptopem czy aparatem fotograficznym.

Co i w jaki sposób można spakować do bagażu podręcznego?

Przepisy linii lotniczych, a także regulacje prawne mówią nam nie tylko o wielkości bagażu, ale także jego zawartości. Ze względów bezpieczeństwa pewnych rzeczy nie można wnosić na pokład lub dozwolone są tylko małe ilości. Najbardziej znane wszystkim ograniczenia dotyczą płynów, a trzeba pamiętać, że chodzi tu nie tylko o napoje, ale także alkohol, kosmetyki, a nawet jogurty. Wszystkie płyny, w tym kosmetyki muszą być przewożone w opakowaniach o pojemności maksymalnie 100 ml. Należy więc zaopatrzyć się w próbki lub przelać ulubione kosmetyki do mniejszych buteleczek. Opakowania te należy zamknąć razem w przezroczystej plastikowej torbie. Na szczęście ograniczenia te nie dotyczą leków oraz pokarmu dla niemowląt. Poza tym bagaż podręczny może zawierać odzież, żywność (należy jednak sprawdzić regulacje kraju, do jakiego lecimy w sprawie przywożenia żywności) oraz sprzęt elektroniczny. Do walizki kabinowej możemy spakować podobne przedmioty, jak do bagażu rejestrowanego, o ile tylko się zmieszczą oraz nie znajdują się na liście przedmiotów zakazanych.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Ze względów bezpieczeństwa niektórych przedmiotów nie będzie wolno zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jeżeli zostaną one znalezione podczas kontroli bezpieczeństwa, może to spowodować wiele problemów, dlatego lepiej zawczasu zapoznać się z przepisami. Nie wolno przewozić wszelkiego rodzaju przedmiotów ostrych. Z pozoru wydaje się to oczywiste i raczej nikt nie próbuje przemycić na pokład noży, jednak nie tylko o tego typu rzeczy chodzi. Nie można mieć ze sobą zupełnie nic o ostrych krawędziach, a więc nawet parasol z ostrym szpikulcem odpada. Zakazana jest również broń, substancje wybuchowe i toksyczne oraz materiały łatwopalne. Nie wniesiemy na pokład również płynów w opakowaniach o pojemności powyżej 100 ml. Nie można mieć ze sobą także części samochodowych ani kijów do bilarda czy golfa. Jeśli chodzi o popularne ostatnio elektroniczne papierosy, to bagaż podręczny może je zawierać. Liquidy podlegają standardowym ograniczeniom dotyczącym płynów. Ta możliwość zakłada jednak tylko przewożenie urządzenia na pokładzie, nadal nie wolno w trakcie lotu z niego korzystać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium